Тази година се празнува цялата втора седмица на март от 8 до 14 Световна седмица на осведомеността за солта. „Не съжалявайте за солта, по-забавно е да се яде“ казва една от поговорките, която очевидно се е появила в онези дни, когато солта беше почти на стойност златото си. Но всичко тече и всичко се променя. включително нашите познания за ролята на солта в работата на нашето тяло и появата на болести също. Сол – основният елемент на нашите хранителни нужди и се състои от две микроелементи, необходими за нормалното функциониране на организма.
Неговата прекомерна консумация или недостиг обаче е опасен за здравето. AT Напоследък солта получава прякора „бяла отрова“, макар и в метаболитните процеси той играе важна роля в нашето тяло. „Всичко може да бъде лек или отрова, всичко зависи от дозата ”, каза известният лекар и лечител Парацелз, който е живял на границата на 15-ти и 16-ти век. Натриевият хлорид е част от всички течности тяло – кръв, лимфа, стомашен сок, жлъчка, слюнка, пот, сълзи, както и много ензими. Участва в поддържането на хомеостазата (саморегулация) организъм, постоянството на вътрешната му среда.
Солта поддържа осмотичността налягането в клетките и тъканите на тялото като калиево-натриева помпа, координираща обмен на вода между клетката и междуклетъчното пространство. Помага различни вещества и елементи, за да проникнат в клетъчната мембрана, играе важна роля роля в провеждането на електрически импулси в мускулната и нервната тъкан тялото, включително сърцето. Хлорът се намира както в солната киселина, така и в която е най-важната част от стомашния сок и храносмилателната ензим амилаза. В нервната система хлорът участва в процесите на инхибиране нервни импулси.
Досега има изрази „пресоляване“ или „недосоляване“, когато се говори за осолени храни или недосолени ястия на масата. Ние, за съжаление, Злоупотребяваме със солта, която се отразява изключително негативно на здравето. Медици Смята се, че около половината от населението на страната ни консумира ежедневно много повече сол, отколкото е необходимо. Това е доказан рисков фактор хронични незаразни заболявания, особено сърдечно-съдови болести.
Смята се, че високото съдържание на сол нарушава естественото натриевия баланс в организма, което води до задържане на течности, което от своя страна повишава натиска върху кръвоносните съдове. В резултат на това увеличение кръвно налягане и постепенно се развива хипертония. Обаждат й се „тих убиец“, тъй като няма видими предупредителни знаци или симптоми преди инфаркт или инсулт. Инсултът е основната причина инвалидност в напреднала възраст. Високо кръвно налягане – единственият важен рисков фактор за появата на това заболяване, който е станал причиняват над 60% от всички случаи.
И със значителна липса на сол тялото може да изпита спад на кръвното налягане, слабост, главоболие, в по-напреднали случаи, конвулсии и смущения в работата сърца. Зеленчуците, плодовете и месните продукти съдържат по-малко от 1 g (около 1 щипки сол, така че препоръчителният дневен прием на сол е по-малко от 5 g (1 чаена лъжичка без горната част), включително всички храни. Солта е естествен подобрител на вкуса и стимулант на апетита, както и отличен консервант. Натриевият хлорид често се използва в храната индустрия – продукти като бързо хранене, чипс, крутони, сосове промишлено производство, консерви и консерви, полуфабрикати, пакет супи, кубчета бульон, кисели краставички, маринати, закуски, колбаси, колбаси и сирена са източници на „скрита сол“.
Как да избегнете излишната сол в диетата си? Не се изисква в кафенета и ресторанти добавете сол към храната, като се препоръчва да избирате салати и супи от тези, които приготвени без използване на консерванти. За предпочитане е да си приготвите храна което е много по-здравословно и вкусно, отколкото в общественото хранене или в системата за бързо хранене. храня се у дома можете да избегнете излишната сол в храната. Разбира се, трябва да се добави варене, но не е необходимо да добавяте сол след готвене.
По-добре е да добавите пресни или сушени пикантни аромати, за да подобрите вкуса. билки, лимон, чесън, лук, джинджифил, черен пипер (червен пипер), тогава ще ви трябва сол много по. Смята се, че при приготвяне на супи или течна храна сол трябва да се добавя в размер по-малко от 5 грама на 1 литър вода. Също така е необходимо не забравяйте, че за превенция на йоден дефицит в нашия регион трябва да се използва йодирана сол. храна за малки деца гответе без добавяне на сол, както зеленчуците и месните продукти вече имат натрий, което е напълно достатъчно за малко дете. Ако родителите не са яжте много сол, тогава детето ще свикне да се храни здравословно, а не пресолена храна.
Не забравяйте, че като намалите приема на сол сега, вие подобрете здравето си в бъдеще. Счита се , че всеки 1 грам неизядени солта предотвратява 6000 смъртни случая от сърдечно-съдови заболявания, и намаляване на дневната норма – средно 20 000 преждевременни смъртни случая годишно.