Недостатъчна физическа активност или физическо бездействие, както се нарича в медицината, е на четвърто място сред причините за смъртта, зад само хипертония, тютюнопушене и висока кръвна захар. Според Световната здравна организация всяка година умира от липса на физическа активност. 3,2 милиона души.
Най-вече става дума за индустриализираното население държави. Както са изчислили учените, през последните 100 години хората започнаха да се местят 96% по-малко. Ако продължи така, човечеството ще спре напълно се движат и следователно умират. Епидемия от бездействие Движението е живот, казаха в древността и бяха прави. Вероятност внезапната смърт при недостатъчно активни хора е с 20-30% по-висока, отколкото при тях по-активни връстници, които ходят поне по 30 минути всеки ден. Липсата на физическа активност води до развитие на такива неинфекциозни хронични заболявания като рак на дебелото черво и гърдата, диабет тип 2, коронарна болест на сърцето, затлъстяване, хипертония и остеопороза.
Без движения човек и съдовете му плуват с мазнини, костите му губят калций и стават крехки, а сърцето се износва поради прекомерен стрес. от приблизителни изчисления за осигуряване на кислород и хранителни вещества вещества за всеки килограм наднормено тегло, човек трябва да расте два метра нови плавателни съдове. Експертите на СЗО без преувеличение наричат липсата на физически дейност – нова епидемия, която застрашава бъдещето на човечеството, и опитвайки се да накара хората да се движат. Засега обаче без особен успех Към днешна дата СЗО се отнася не само до физическата активност целенасочени занимания в различни спортове, но и игри, дома работа и изобщо всяко движение на тялото, произведено от скелетните мускули. Между другото, без работата на скелетните мускули, няма движение на тялото принципът е невъзможен.
Нормите също са намалени. Първоначално СЗО препоръча децата и тийнейджъри – 60 минути, и възрастни (от 18 до 65) – 150 минути дневно физическа активност с умерена и висока интензивност. И сега, вътре Франция, например, местното министерство на здравеопазването препоръчва на възрастните 30 минути на ден на ден поне 5 пъти седмично бързо ходене или еквивалентни упражнения и най-малко 60 минути за деца и тийнейджъри. Само 42,5% обаче Французите на възраст от 15 до 75 години имат ниво на физическа активност благоприятни за здравето. Докато беше възможно да се премести човек от дивана, как това не е изненадващо не за лекарите и фитнес треньорите, а за популярния мобилен телефон приложение за намиране на неясни същества, които не могат да се играят, докато седите място.
Здравословни ползи
Стотици проучвания доказват ползите от активния начин на живот. Физическата активност намалява риска от сърдечно-съдови заболявания система, включително коронарна болест на сърцето и инфаркт на миокарда в всяка възраст. Мобилният начин на живот също е ефективен превенция на хипертония. За тези, които вече имат високо кръвно налягане налягане, понякога помага за намаляването му дори по-добре от предписаното от лекар наркотици. Хипотензивен ефект оказват всички насочени спортове развитие на издръжливост: плуване, джогинг, колоездене ако правете ги по половин час или час на ден 5 или 7 пъти седмично. След физически активност, налягането намалява, вътрешните обвивката на артериите е ендотелиумът.
Благодарение на кръвта, която тече към него, богата кислород, и поради механично „трениране“. Ако практикувате редовно, тогава лекарите дори говорят за „хроничен” хипотензивен ефект. И, напротив, повишаване на налягането на всеки 10 mm Hg. Изкуство. нараства с 30% риск от инсулт и 25% риск от сърдечен удар. Физическата активност намалява риска от диабет тип 2 чрез 25% и спомага за нормализиране на нивата на кръвната захар. Понякога е достатъчно само правилно хранене и умерена физическа активност без хипогликемични лекарства за поддържане на глюкозата под контрол. Освен това редовните упражнения намаляват риска от рак. гърди при жени, дебело черво и простата – при мъжете, а също така подобрява съня, настроението, облекчава тревожността и стреса, и е превенция на затлъстяване, депресия и болки в гърба.
Цяла линия проучванията показват, че физическата активност не само запазва здраве, удължава живота, но има и положителен ефект върху интелигентност. Тези, които спортуват редовно, са по-малко склонни да страдат от дегенерация мозъчни заболявания като болестта на Алцхаймер. Никога не е късно да започнете да се движите. Умерена физическа активност ще бъде от полза за човек, който е прекарал целия си живот в офиса или е лежал на дивана у дома. И здравословното състояние може да се подобри значително, ако започнете да тренирате редовно.