Синоптиците от време на време предупреждават за юлската температура, надвишаване на многогодишен максимум, както и като цяло за необичайно горещо летен период почти в цяла Русия. Да не говорим за нашите регион. „Вълни“ от наистина задушаваща жега, които заляха земята ни, драстично увеличава топлинното натоварване на тялото, особено на хората в напреднала възраст възраст. Ако човек не се охлади, изпотяването няма ефект, телесната температура започва да се повишава бързо. Това е особено изразено, когато възрастен човек е с наднормено тегло, има цял „букет“ хронични заболявания, той приема определени лекарства или „хвана настинка. Тогава страховете са реални не само от топлинен удар, но и обостряне на всички заболявания и на фона им главоболие и болки в ставите, постоянна сънливост.
Какво да правя?
В часовете, когато жегите достигат своя пик, а това е от 11-00ч до 16-00, по-добре е да сте в прохладата на къщата или в гъста сянка. Фенове само тогава помагат да се справят с жегата, когато температурата на въздуха не е надвишава 30 градуса по Целзий. Въпреки това избягвайте течения. Също помага за охлаждане на тялото миенето през деня на ръцете до лакътя или дори душ. Но не и със студена вода, тъй като може да се получи остър спазъм (свиване). сърдечни съдове, до спирането му. Същото важи и за плуването. студена вода. Ако вземете душ, тогава водата трябва да е леко хладно или леко топло.
Но основният съвет: избягвайте да излизате в жегата, избягвайте дейности физическа работа и упражнения. Това е особено вярно за нашите летни жители – пенсионери, които искат на всяка цена да спасят градините си от суша. Дори на слънце! Ако излизането навън не може да бъде отложено, облечете се леки, леки и широки дрехи, широкопола шапка, слънчеви очила, и нанесете слънцезащитен крем върху откритите части на тялото. Също така е необходимо правилно да се попълнят загубите на течности поради изпотяване, дори ако не чувствате жажда. Въпросът е, че при наличието на заболявания на черния дроб, бъбреците и сърцето излишната вода в организма става просто опасно. Обемът на белите дробове намалява с възрастта съответно отделянето на вода при дишане е почти наполовина. да и общият брой на потните жлези също намалява (до около 1 милион на напреднала възраст). Един здрав възрастен се нуждае от 30 ml на ден течност на килограм телесно тегло, а в напреднала възраст, като поне 8-15 чаши течности на ден. Пийте често, няколко глътки подкиселено или осолено или, още по-добре обикновена трапезна минерална вода.
Страхотно с предизвикателство попълване не само на течности, но и на минерали в тялото, справя се – натурален хлебен квас, разреден с минерална вода айрян или друг ферментирал млечен продукт. Общото количество напитка течност корелират с наличието на заболявания на сърдечно-съдовата система и бъбреци според указанията на Вашия лекар. Храната трябва да е лека и балансиран. Дневният сън е от съществено значение за много възрастни хора, но не трябва да продължава повече от 1,5 часа. Топлинният удар се характеризира с висока телесна температура, зачервена, гореща и суха кожа (без пот), ускорен пулс, силен главоболие (включително усещане за „сърцебиене“ в главата), виене на свят, гадене, объркване.
Необходимо е да се обадите на линейка помогне.“ Дръжте пострадалия на хладно място, докато пристигне помощ. (засенчена) поставете и го охладете, например с мокри кърпи, дайте му да пие малки глътки чиста вода. Топлината не е вечна. Да останем в безопасност и да останем здрави въпреки високите температури!