Според Световната здравна организация най-много чести незаразни болести са заболявания с дефицит на йод. Липсата на йод става ежегодно причината за раждането на 20 милиона деца с умствена изостаналост и причинява заболявания, които засягат повече от 1,5 милиарда души в 153 държави. Йодът е един от най-важните микроелементи навлиза в тялото ни само чрез храна, вода и въздух; Човекът не може да го произведе сам.
Използвайте йодираната сол в света се е увеличила от 20% в началото на 90-те години. от миналото векове до 70% в края на 2007 г.; 120 държави са приели законодателните ниво на програмата за превенция на йодния дефицит, базирана на универсалната йодирана хранителна сол; 34 държави са премахнали напълно ID (повече от 90% от населението използва само йодирана сол). Други 28 щата са близо до този показател.
Все по-често чуваме това в диетата на съвременния човек няма достатъчно йод. Защо този микроелемент е толкова важен за здравето и защо Опасно ли е отсъствието му? Научете повече за здравословните последици от йодния дефицит на човек и мерките за предотвратяването му се казват от главния ендокринолог- Диабетолог на Министерството на здравеопазването на територията, кандидат медицински науки, Елена Славицкая.
„Русия е страна с естествен йоден дефицит. Около 75% от жителите на нашата страните изпитват различни степени на йоден дефицит; включително в нашата ръб, край. И йодът е единственият микроелемент, който директно участва в синтеза на хормони на щитовидната жлеза. Особено на хормона тироксин, чието създаване отнема до 90 процента от консумираното с хранителен йод. От своя страна тироксинът контролира и подобрява скорост на метаболизма: водно-солев метаболизъм, метаболизъм на протеини, мазнини и въглехидрати. Освен това държавата и развитие на централната нервна система, емоционалното състояние на човек, и репродуктивното здраве на жените.
И тъй като заедно с храната и водата в тялото не получава достатъчно йод, произвежда се щитовидната жлеза малко тироксин. Това състояние се нарича хипотиреоидизъм или ниско ниво функция на щитовидната жлеза.“ Как се проявява йодният дефицит в организма? „Сред негативните прояви са: гуша и ендемия кретинизъм. Но те са само върхът на айсберга. На първо място, страдание нервна система и човешка психика: човек става забравящ, той намаляване на вниманието и реакцията, раздразнителност, сънливост и Понякога дори се стига до депресия. Отслабване на имунната система, особено йоден дефицит, влияе неблагоприятно върху здравето на жените по време на бременност, което може да доведе до спонтанни аборти, мъртвородени, дори вродени аномалии в плода, да не говорим за менструални нарушения. В интелигентността на децата е намалена; нарушено физическо развитие на децата и тийнейджъри.“ Колко йод е необходим и как да компенсираме дефицита му? „Световната здравна организация препоръчва да се консумират 120 до 150 микрограма йод на ден дневно.
Освен това тази сума трябва с храна. Най-добре е да компенсирате липсата на йод с препарати на калиев йодид. Трябва да се предписва на деца, юноши, които се нуждаят от 100-150 mcg на ден, в зависимост от възрастта им, възрастни – 150 mcg / ден, и бременни и кърмещи жени – 250 mcg на ден. Тези лекарства ясно дозиран и безопасен. Друга изключително проста начин – използвайте у дома за готвене само йодирани сол. Когато купувате сол в магазин, изборът трябва да се прави само в ползите от йодирана сол. Тази сол има редица неоспорими предимства. за предотвратяване на йоден дефицит.
А именно почти всички хора яжте сол редовно и в приблизително равни количества; йодиращите добавки нямат специфичен мирис или вкус и не влияят на вкуса на солта. В момента в Русия за За обогатяване на сол се използва калиев йодат, който е по-стабилен съединение от използвания преди това йодид, което спестява йодирана сол за една година или повече, без да променя вкуса и миризмата на ястията, може да се използва при консервиране на храни.