Имате ли мигрена?
Главоболието се нарежда на трето място сред неврологичните заболявания с материални разходи, след деменция и инсулти. Близо до една трета от пациентите с главоболие изпитват повече от 15 дни в месеца (хронично главоболие) и трябва да приемате аналгетици, казва доцентът на StSMU, невролог-цефалолог Екатерина Сахаров. Мигрената е известна от древни времена, много известни хора страдал от мигрена. И така, Исак Нютон, Антон Чехов, Люис Карол, Рихард Вагнер, Фредерик Шопен страдаха от мъчително главоболие болка. Разкажете ни за това, моля, по-подробно. Има два вида мигрена: мигрена с аура и мигрена без аура. При около половината от пациентите първо настъпва прекурсорната фаза. (продрома), проявяваща се с раздразнителност, депресия, умора, понякога повишен апетит. Една трета от пациентите с мигрена присъства аура.
Преди пристъп на главоболие има различни симптомите продължават не повече от час, след това фаза на болезнена главоболие. Симптомите на аурата могат да варират най-често има визуална аура под формата на появата пред очите на различни слепи петна, проблясъци на светлина, зигзаг. Може да има усещания за пълзене настръхване, изтръпване на половината от тялото. Рядко се появява мигрена което развива преходна слабост в крайниците. За мигрена характеризира се с главоболие в половината от главата, пулсиращо по природа, с гадене, повръщане, придружени от светлинна и звукова фобия. типичен промяна на страната на главоболието, когато едната страна на главата боли по-често, но понякога другият.
При липса на промяна в страната на болката е необходимо допълнително изследване, за да се изключат други причини за заболяването. играе важна роля в превенцията на пристъпите на мигрена анализ на факторите, провокиращи мигрена. Пациентът трябва дневник за главоболие, където е важно да се отбележи честотата на пристъпите, лекарствата, предприети за спиране на атака, фактори, които провокират атака. Например метеорологични условия, претоварване, болест при движение в транспорта, гладуване, прекомерни упражнения, ядене на определени храни диета, орални контрацептиви, дати на менструалния цикъл Жени. Следващото посещение при лекар с такъв дневник е значително ще улесни работата на специалист и ще позволи да се анализират рисковите фактори, провокиращи мигрена.
Посещавайки специалист, можете да изберете най-подходящия терапия за всеки пациент. В случай на хронична мигрена, когато пристъпи повече от 15 дни на месец или при по-редки пристъпи, но значително нарушаване на живота на пациента, е показано да провежда превантивно лечение, предписано от лекар. Какви са опасните сигнали за главоболие? трябва ли да предупреди пациента? Първичните форми на главоболие значително намаляват качеството живота, но в повечето случаи не застрашават живота на пациента.
Трябва да се има предвид, че освен първични форми, може да има при пациент с вторични форми на главоболие, които са симптоми сериозни заболявания. Тези заболявания включват инсулт, менингит, енцефалит, травма на главата, заболявания на УНГ органи, очите и други. Ето защо, когато главоболие се появи за първи път в живота ви, трябва да го направите незабавно се свържете със специалист. Особено ако има промени в естеството на главоболието, увеличаването му по време на физическо натоварване, сексуална активност. А също и при повишени температури външният вид слабост или изтръпване на крайниците, нарушена реч, зрение, объркване загуба на съзнание или памет, анамнеза за рак патология.“
Каква е профилактиката на главоболието? „В диетата трябва да ограничите храни, съдържащи вещества, които могат провокира главоболие. Те включват (мононатриев глутамат) колбаси, чипс, бързо хранене, отлежали сирена (тирамин) чай, кафе, шоколад, червено вино (танини), пушени меса, малко зеленчуци (нитрати), сушени плодове (сулфити). За да определите кои продукти причини главоболие при конкретен пациент, е необходимо да се проведе дневник за главоболие, където да се отбележи връзката между приеманите продукти и главоболие.