Съвсем наскоро медиите съобщиха: „друга версия на коронавируса с е открит потенциално тревожен набор от мутации Обединеното кралство и други страни, включително Дания, САЩ и Австралия. Как Според експерти от университета в Единбург той ще се превърне в обект незабавно изследване. Това е съвсем разбираемо, защото вирусът за медицината – нов, и е необходимо да се изучава постоянно, както и да се разработват нови видове ваксини срещу него. Медиите също се интересуваха какви са често новите думи използвани от хората през изминалата година.
Както се очакваше, в руския лексикон език за 2020 г. включваше думите „Covid-19“, „коронакриза“, „заключване“ и ковид дисиденти… Въпреки че, от гледна точка на лекарите, много по-често и повече трябва говорим за имунитет. Така че сега нека поговорим за него – нашия приятел и защитник. Ясно е, че в случая тази дума означава отказ тялото от увредени клетки и чужди тела. Имунитет започва да се формира още преди раждането и ни спасява от генетично чужди вещества. Всъщност това е система от специални клетки и протеини. (костен мозък, тимусна жлеза, лимфни възли, сливици, далака и дори червата, в които се намират 80% от клетките; защитници). Но дори такава мощна защитна система на нашето тяло може да пострада. от някои фактори, които влияят неблагоприятно на имунитета. върху нас, с От една страна, има външни негативни фактори: • лоша екология: некачествена вода от водопровод; въздух, замърсени от промишлени емисии; различни химикали вещества – инсектициди, хербициди; радионуклиди; остър и големи, както през тази зима, температурни спадове и т.н.; • „условия на живот в оранжерии“, отхвърляне на процедурите за закаляване.
От друга страна, вътрешни негативни фактори, които могат и трябва да бъдат корелират, тоест промяна към по-добро: • нарушаване на режима на труд и почивка, ускорения темп на живот в градовете, физическо претоварване, претоварване, хронично умора; • нерационално хранене (гладуване, диета или преяждане); дефицит витамини, фибри и микроелементи, злоупотреба с храни с излишно съдържание на захар; • недостатъчна физическа активност; • хирургични интервенции, травми, изгаряния, измръзване; • самолечение и медикаменти без съвет от лекар, така че никога купувайте „по ваш вкус“ антибиотици в аптеките, дори ако те продава се без рецепта! Имунна защита, въпреки огромния ресурсен потенциал
Човешкото тяло се нуждае от подкрепа. Да, ефективност имунната система зависи от наследствеността, но да остане здрави, трябва да положите усилия. Започнете да засилвате имунната си система благодарение на рационален режим на труд и почивка, балансиран хранене и физическа активност. Диетата трябва да включва животински и растителни протеини (риба, боб, грах или леща). Пълнозърнести храни: елда и овесени ядки, просо и ечемик. Също моркови, картофи, цвекло, зеле, репички, червени чушки и др., сокове с каша (грозде, цвекло, домат, нар), тъй като съдържат витамини A, B5, C, D, F, PP, най-важните за имунна система. Няма нужда да се изключват морските дарове, които са в големи количества съдържат минерали като селен, цинк, магнезий, калций, желязо, йод, манган. Необходимо е да се помни за киселите млечни продукти: особено важно за чревната микрофлора.
Зелен чай, вместо това цикория кафе. Билкови настойки и отвари. Пълен сън – поне 8 часа на ден в добре проветриво помещение стая. Втвърдяване – за начало поне с контрастен душ сутрин или посещение на бани и сауни. Активен начин на живот – гимнастика сутрин, дълги разходки, любим спорт поне 2 веднъж седмично. Отхвърляне на лошите навици. Пушене и пиене алкохол, наркотици вредят на вашето здраве! Според СЗО само 10% от хората имат имунитет срещу почти всички заболявания. Останалите 10% имат вроден имунодефицит и затова много често се разболяват. Остатъка 80% от ефективността на имунната система зависи от условията и начина на живот.