Не всяко дете има възможност да пътува извън страната по време на ваканцията. вкъщи. Нека поговорим за лятното възстановяване на децата у дома условия. Летният период позволява пълноценно използване на големи възможностите на природните фактори при закаляване, като водещ метод профилактика на заболявания, подобряване на здравето. Значително тренировъчни натоварвания, бездействие, небалансирано хранене и други неблагоприятните фактори водят до напрежение в емоционалната сфера нашите деца, изчерпването на адаптивните резерви, намаляването функционалност на тялото, което е повече се появява в края на учебната година. Даваме думата на управителя отдел по организационно-методическо осигуряване на превантивните работа на регионалния център за медицинска превенция, педиатър Татяна Карпенко. Как можете да подобрите здравето на детето си през лятото у дома? „Цялата оздравителна работа с деца трябва да се извършва комплексно и диференцирани в зависимост от възрастта на детето, състоянието му здраве, физическа годност.
Препоръчват се следните формуляри методи за възстановяване: рационална организация на ежедневието и храненето, което осигурява: достатъчна продължителност на съня; завършен храна; максимално излагане и използване на открито природни фактори на природата; оптимално редуване на натоварвания, почивка и необходима физическа активност, като се вземат предвид възрастта, пола, здравословното състояние и функционалните възможности на децата. Използване климатични фактори за втвърдяване, като въздух и слънце бани, разходки в гората и близо до брега на язовира; водни процедури – триене, миене на краката, вземане на душ, къпане и плуване в басейн, езеро, игра във водата.
Плюс физическа подготовка – сутрешни упражнения, тренировки на симулатори, спортни и оздравителни игри, пешеходни обиколки, туризъм”. През лятото времето лети незабелязано, искам да играя по-дълго на улицата, и гледам телевизия. Понякога се оказва, че децата си лягат по-късно от обикновено в училище. „Важен аспект на почивката е сънят и обичайното време лягането трябва да се спазва. Правилна организация на съня включва неговата продължителност, условията, при които детето спи. Качеството на съня до голяма степен определя физическото здраве ̧ психическото възможности, емоционалното състояние на детето. Народната поговорка гласи: „По-добре да не ядеш, отколкото да не спиш.“
Продължителността на съня зависи от възраст: колкото по-млад е тялото, толкова повече човек трябва да спи. Време лягането се препоръчва не по-късно от 22:30 часа. И с кетъринга също се нуждаят от собствени правила? „Модерното дете, според диетолозите, трябва да яде поне четири пъти на ден. За растящ организъм, мляко, извара, сирене, млечни продукти – източници на калций и протеини. дефицит калцият и фосфорът също ще помогнат за попълване на рибни ястия. Като гарнитура, по-добре е да използвате не картофи или тестени изделия, а задушени или варени зеленчуци (зеле, цвекло, лук, моркови, бобови растения, чесън). На ден децата трябва да пият най-малко един и половина литра течност, но не газирана вода и плодови или зеленчукови сокове. Сутрин закуска задължително трябва да включва хлебни изделия, зърнени храни (овесена каша се оказа най-добрият), паста, пресни зеленчуци, от плодове за предпочитане са ябълки, богати на фибри и пектин.
През деня можете да се насладите на плодови сокове, чай, кифлички, плодове, което ще осигури постоянно доставяне на свежи порции глюкоза в кръвта, и ще стимулира умствената дейност. В диетата трябва присъстват така необходимите фибри – смес от несмилаеми вещества, които се намират в стъблата, листата и плодовете на растенията. Тя е необходими за нормалното храносмилане. Много е важно месото и рибата бяха пресни, не замразени. Същото важи и за зеленчуците и плодовете. Освен това трябва да се спазва сезонността (всеки зеленчук има свой сезон).
Незаменими аминокиселини: лизин, триптофан и хистидин – се считат за фактори на растежа. Най-добрите доставчици са месо, риба и яйца. Децата и юношите са млади спортисти, които имат повишена физическа активност (включително участници в тур походи), трябва да увеличите дневния прием на протеини продукти.“ Тъй като засегнахме темата за спорта, не трябва да изпускаме от поглед възможностите закаляване на детския организъм през лятото. „Като средство за общо втвърдяване, естествено фактори: слънце, въздух и вода. Те се избират при промяна на условията, свързани с естеството на времето, но не отменяйте изобщо. Разходки на свежо въздух са най-простата процедура.
Въздушни бани препоръчва се да се комбинира с ходене, игри на открито, физически упражнения. През лятото децата могат да бъдат навън през целия ден, Освен това наличието на близка лесопаркова зона подобрява микроклимата. AT в този случай добра втвърдяваща средадобродетелта е да ходиш бос, вземане на подходящи мерки за предотвратяване на нараняване.“ И не забравяйте за слънчевите бани. Както се казва в песента – слънцето, въздухът и водата са най-добрите ни приятели. „За слънчеви бани, които намаляват микробното замърсяване на кожата, повишават защитните сили на организма, подходяща е моравата на площада, парка.