Здравето на зъбите зависи не само от хигиената, но и от захапката. Гладкото затваряне осигурява равномерно натоварване на зъбите и ги предпазва от преждевременно разрушаване. Освен това е доказано, че правилната захапка е превенция на много заболявания, от мигрена до деменция. Ето защо ортодонтското лечение става все по-популярно. Брекет системите са признати за най-ефективния метод. Носенето им изисква специално внимание към устната хигиена по две причини.
Първо, наличието на допълнителни устройства затруднява индивидуалната грижа за вашите зъби. Второ, ортодонтските апарати създават допълнителни места, където се натрупват бактерии. Количеството микрофлора в устната кухина се увеличава, а отпадните продукти на микроорганизмите провокират кариес. По време на ортодонтското лечение зъбите са под натиск, тъй като задачата на брекетите е да ги преместват от едно положение в друго. В резултат на това зъбът изостава от венците, което може да провокира леко възпаление. Само по себе си не е опасно, но добавянето на микробна флора може да доведе до агресивно развитие на процеса.
Как да се грижим правилно за зъбите си
За да избегнете тези проблеми, докато носите брекети, трябва да сте по-внимателни към устната хигиена и да спазвате три основни правила:
Мийте зъбите си поне три пъти на ден, за предпочитане след всяко хранене.
Продължителността на почистването не е регламентирана, всичко зависи от индивидуалните умения. Препоръчвам да се стремите към средно една минута за процеса. Ако използвате специални хигиенни продукти и ги използвате в правилната последователност, това е напълно достатъчно за ефективно премахване на плаката и поддържане на здрави зъби.
Използвайте специални продукти за грижа
За да почистите правилно зъбите си около брекетите и под дъгата, ще ви трябват четири основни инструмента:
Четка за зъби. Може да бъде специална ортодонтска, конвенционална ръчна, електрическа, ултразвукова – няма значение.
Специална четка за зъби, която ви позволява да почистите пространството под проводника, свързващ брекетите.
Иригатор за устна кухина
Airfloss е специално устройство за почистване на пространството между зъбите.
Сега нека поговорим за реда, в който да ги използваме.
Стъпка 1. Започнете с иригатор за устна кухина. Основната му цел е да премахне остатъците от храна, да почисти пространството на венците и да масажира венците, за да избегне развитието на възпаление. Иригаторът трябва да се използва близо до венците от външната и вътрешната страна на зъбите, целият процес отнема около 30 секунди.
Стъпка 2. Измийте зъбите си. Правим това по същия начин, както ако няма скоби върху тях: почистваме повърхността отвътре и отвън. Моля ви да обърнете специално внимание на повърхността на зъба между скобата и венеца, където движенията трябва да са по-задълбочени. Не съм привърженик на някакъв конкретен вектор на движение, ключовият критерий е изчистването на плаката. Всъщност след тази процедура зъбите трябва да са гладки и блестящи.
Стъпка 3. Взимаме четка-четка и почистваме пространството под дъгата и между скобите. Работата с четката също отнема около 30 секунди.
Стъпка 4 Последната стъпка е да използвате въздушен конец. Тази струя под налягане доставя пулсираща струя вода за ефективно почистване на междузъбните пространства за 30 секунди.
По този начин, за да почистите устата си, средно ще ви трябват минута и половина. Всички тези устройства трябва да се използват два пъти на ден: сутрин след закуска и вечер преди лягане. През деня четка за зъби и четка са достатъчни за допълнително почистване.
Получавайте редовно професионално почистване
Когато носите брекети, препоръчваме да посещавате зъболекаря на всеки четири месеца за професионална устна хигиена. Тази процедура ви позволява да премахнете не само меката плака, но и стари отлагания. В резултат на това повърхността на зъбите се полира, става по-гладка и по-малко вероятно да събира бактерии.
Обобщавайки, бих искал още веднъж да подчертая ключовите принципи на качествената стоматологична помощ при носене на брекети. Първо – мийте зъбите си три пъти на ден, Второ – използвайте иригатор, четка за зъби, четка за зъби и въздушен конец. Трето, правим професионална устна хигиена на всеки четири месеца.