Всяка година на 6 март у нас, както и по света, Световен ден за борба с глаукомата. Обикновено глаукомата се развива в хора на възраст над 40 години. Днес броят на пациентите с глаукома в светът наближава 100 милиона души, в Русия – повече от 1 милион души, а в В 24-28% от случаите именно глаукома е причинила зрително увреждане. AT През последните години се наблюдава увеличение на честотата на глаукома при всички демографски групи, като една от основните причини за слепотата и слабо зрение, споделяйки тъжната длан с такива очни заболявания, като усложнена миопия и дистрофия на ретината, отбелязва началникът на офталмологичния диспансер Ставрополска регионална клинична болница, офталмолог най-висока квалификационна категория Елена Тишина.
“ За жалост, Ставропол не е изключение в този смисъл. Към днешна дата в лечебни заведения на Ставропол и Ставрополския край има около 15 хиляди пациенти с глаукома” . Какво заплашва повишеното вътреочно налягане? Глаукомата включва голяма група очни заболявания, т.е които се характеризират с нарушена циркулация на вътреочната течност, постоянно или периодично повишаване на вътреочното налягане и, като резултатът е прогресивно намаляване на зрението, до слепота. В продължително повишаване на вътреочното налягане, нерв клетките умират.
Така се прекъсва предаването на сигнали от окото към окото. мозъка и настъпва трайна загуба на зрението. Как се появява зрителното увреждане при глаукома? „Най-важният симптом при глаукома е външният вид дефекти в зрителното поле (пространството, което виждаме около нас, когато фиксиран поглед). Важно е да се отбележи, че в началния стадий на глаукома има незабележими или едва забележими за самия човек осадки малки участъци от зрителното поле. Докато напредва, се появява постоянно стесняване на периферните граници на зрителното поле. На по-късните стадии на глаукома, запазва се само тубулното централно зрение или остров на зрението, разположен в темпоралната част на зрителното поле. AT зрението на последния (терминален) етап изчезва напълно. Необходимо Трябва да се отбележи, че около 50% от пациентите с глаукома не знаят за заболяването си. то отчасти поради латентния ход на глаукомата в ранните й стадии, когато болестта не се проявява по никакъв начин. Какво може да повлияе негативно на зрението и да допринесе за развитието глаукома?
„Важно е да се знае за съществуването на така наречените рискови фактори развитие на глаукома: наследственост, т.е. членове на семейството с глаукома роднини; ниско или високо кръвно налягане; вегетативен съдова дистония, мигрена и други съдови заболявания; далекогледство или висока миопия; продължително лечение стероидни лекарства; ендокринни заболявания; наранявания в района око“. Какви са необходимите превантивни мерки? „На първо място е необходимо да се води здравословен начин на живот, редовно се подлагат на медицински прегледи. Освен това, ако има такъв или няколко рискови фактора, е необходимо от 35-годишна възраст годишно да бъдат прегледани от офталмолог.
С цел ранна диагностика на глаукома, всички хората над 40 години трябва да се подлагат на ежегоден преглед при офталмолог със задължително измерване на вътреочното налягане. Можете да проверите зрението си и да измерите вътреочното налягане кабинет при офталмолог в клиниката по местоживеене. И ако диагнозата „глаукома“ вече е поставена?