Всички успешни домашни майстори си приличат по това, че са сръчни, информирани и добре подготвени за всякакъв тип повреди. Независимо дали става въпрос за електричество, вода или проблем с мебелите и мазилката, те сякаш винаги имат точния инструмент, за да излязат благополучно от всяка ситуация.
Понякога съюзниците на домашните майстори са нещо очевидно като клещи или чук, друг път нещо по-малко познато като метчици и плашки. Ето и нашата интерпретация за десетте най-необходими инструмента, които всеки един ентусиаст трябва да притежава в дома си, за да носи титлата “майстор”.
Отвертка
Независимо дали става въпрос за разхлабен винт на шкафа или поредната разглобена детска играчка, отвертката е едно от най-полезните и универсални приспособления за всеки един себеуважаващ се домашен майстор. Съществуват в огромно разнообразие от вариации, като е задължително в жилището си да имате поне плоска и кръстата.
Ключ
Добрият стар гаечен ключ най-често се използва за свързване (завиване или развиване) на детайли от обща конструкция, които притежават резби. Помощни средства в този процес се явяват добре познатите ни болтове и гайки.
Клещи
Клещите помагат навсякъде – както при кримпване и кербоване на кабели в електричеството, така и за рязане на жици и проводници. Могат да са тръбни, за сваляне на изолацията и много други. За домашни цели препоръчваме да си вземете един универсален вид, с който да решавате повечето от възникналите проблеми.
Чук
Няма да изненадаме никого, ако кажем, че чукът служи за забиване (наместване) на различни елементи, най-често пирони, в различни повърхности. Някои разновидности обаче са по-мултифункционални, като предвиждат и накрайници за тяхното изваждане например. Съществуват и специализирани чукове за ламинат, кофраж, плочки и други.
Рулетка и нивелир
За да сме сигурни в прецизността на начинанието си, няма как да минем и без измервателни инструменти като рулетката и нивелира, които ни гарантират, че ще постигнем желания ъгъл, разстояние и пропорции.
Ножовка (макетно ножче)
Домашният майстор непрекъснато трябва да е готов да изреже или отстрани излишен елемент, като това най-често се постига с практична остра ножовка или обикновено макетно ножче за по-малките и незначителни детайли.
Трион
Ако ножът не свърши работа, винаги можете да прибегнете до добре познатия на всички инструмент в лицето на триона, особено подходящ за дърво, гипсокартон, тухли, универсален и други.
Шило
Шилата в общия случай служат за пробиване на отвори в твърди материали. Могат да се използват и с обозначителна и указателна цел. Имат и на пръв поглед по-нетипични приложения като добавяне на допълнителни дупки на колани например.
Стяга (менгеме)
Стягата или менгемето е помощен инструмент за фиксиране, до който понякога домашните майстори прибягват, за да задържат в една неподвижна позиция даден детайл, който обработват. Използва се за дърво, метал или дори някои домакински уреди като месомелачки или по-старинни устройства за мелене на ядки.
Метчици и плашки
Метчикът е устройство за изрязване и оформяне на вътрешни резби, а плашката – на външни такива. Могат да се използват както за изцяло ново нарязване, така и за дооформяне на вече съществуващи резби. Съществуват различни размери и видове в зависимост от крайния резултат, който трябва да се постигне.