Витамини – според „пролетната слабост“, или как да се предпазите от сезонна хиповитаминоза Витамините са невероятни вещества, без които е нормално функционирането на организма е невъзможно. Нищо чудно един от изследователите тези чудодейни съединения Казимир Функ им дава името Витамин, от Латинско vita – „живот“. Въпреки факта, че те са ни познати от детството, и самата дума „витамини“ се чува постоянно, митовете все още съществуват относно тези биохимични помощници на тялото. Някой хора вярват, че могат да се справят добре без тях, докато други, напротив, редовно и в излишък ги използвайте безразборно и в големи количества. количества. Какво представляват витамините и защо понякога ни липсват толкова много? Разбираме темата, разсейваме митовете и откриваме истината.
В края на 19 век нашият сънародник Николай Лунин хран опитни мишки чисти протеини, въглехидрати и мазнини в необходимите пропорции. Животните обаче загинаха. Тогава той стигна до заключението, че Има определени вещества, без които просто не можем да живеем. При което витамините сами по себе си нямат калории, не са източник на енергия за организма, не са включени в структурния състав на тъканите и органите. Само няколко от витамините, като К и В7, се синтезират при хората в тялото, а останалото трябва да получим отвън.
Четири мита за витамините.
Мит 1: В храната има достатъчно витамини, така че трябва да ги консумирате. освен това няма смисъл. Отчасти е така. Витамините се намират в плодовете и зеленчуците, месото и риба. В крайна сметка именно с храната трябва да получаваме тези важни вещества. Съвременното отглеждане на зеленчуци и плодове обаче оставя много да се желае. най-добре, много плодове и зеленчуци се берат неузрели, което, несъмнено се отразява на качеството на продуктите. В допълнение към насищане тялото с всички витамини в подходящи количества, е необходимо разнообразно хранене, придържане към хранителна култура, която съвременният ритъм на живот е доста трудно постижим. И накрая, не всички продуктите се предлагат целогодишно. Например, през пролетта ние усещаме симптомите на липса на витамини, тъй като през зимата консумацията на плодове и зеленчуците са силно ограничени, а диетата е сравнително бедна.
Мит 2: Витаминните хапчета са по-лоши. По-добре е да се яде естествено продукти. И отново ситуацията е двойна. От една страна, продуктите съдържат витамини в достатъчни дози. Например 100 грам киви покрива дневната нужда от витамин С, тоест повече от над 250%. А 100 грама телешко съдържа средно 1,7 мкг витамин В12, което е 68,8% от дневната нужда. Въпреки това, ако киви можете да ядете без никаква обработка, след това телешкото се яде сурово формата ще бъде само отделни гастрономи. В крайна сметка кобаламинът (В12) не понася термична обработка над 120 градуса по Целзий, а в месото поради промени, настъпващи на клетъчно ниво, той започва да се разпада все още на склад. И това е така с много витамини. Дори най-простият витамин С, въпреки че е напълно унищожен само при 190 градуса, губи свойствата си поради активното окисление на молекулите, които вече са при 50 градуса, което означава да компенсирате недостига на витамин С през зимата с уханна конфитюр няма да работи.
Мит 3: За да не изпитвате нужда от витамини през зимата, трябва „яжте“ ги през лятото и есента. За съжаление, запасяването с витамини за бъдещето също няма да работи. Те не са депозирани в тялото в резерв, но в излишък от някои може води до хипервитаминоза. В същото време достигнете това състояние използването на обикновени продукти е доста трудно, тъй като в храната им съдържа много малко количество. Уверете се, че вашите витамини влизат в тялото ви ежедневно и в стриктно съответствие с препоръчителни дози и хранителни добавки.
Мит 4: Витамините лекуват болести. Въобще не! Витамините помагат да се избегне развитието на някои болезнени състояния. Но липсата на какъвто и да е витамин сама по себе си може да е причината за заболяването. Например, диетичен дефицит витамин D може да доведе до депресия и затлъстяване. Дефицит на витамин B6 променя проводимостта на нервния импулс, причинява конвулсии, засилва раздразнителност и нервност. В същото време за лечение на заболявания витамините са неефективни. Например Витамин С, противно на установеното мнение, не лекува „настинката“, подобрява усвояването на желязото, неутрализира токсини в чернодробните клетки, а също така участва в укрепването на съдовата система стени. Естествено, при недостиг на този ценен витамин, тялото ще отслабен и не готов да се изправи срещу инфекция.
Следователно приемът на витамини трябва да се извършва редовно. превантивен характер. Правилно функциониране на тялото достатъчно витамини и минерали, балансирани диета и избягване на лоши навици значително намаляват риска от развитие различни, включително инфекциозни заболявания. Най-честите симптоми на витаминен дефицит са слабост, намален или повишен апетит, умора, лош сън нощна и дневна сънливост, от време на време болезнени спазми мускули, кървене на венците, акне, намалено внимание и памет, косопад, суха кожа, напукани устни.
Поради лошо усвояване на желязо от организма, нарушения на хемопоеза с липса на витамини В12 и С могат да се развият симптоми на анемия (в допълнение към летаргия и умора, има и бледност на кожата и лигавиците). Ако имате вече имат подобни симптоми, след което да се определи причината за появата им трябва да отидеш на лекар.