Светът около нас е изпълнен със звуци. Въздействие върху човешкото тяло звукови вибрации, както и други фактори на околната среда, често до няма определено ниво. Приблизително 300 мл на човек дневно се влияят от звуци, шумове (от 55 до 65 dB) и около 130 мл. хората по света са изложени на шума на външната среда, която често надхвърлят 65 dB. Въпреки това, постоянното увеличаване на тяхното въздействие върху човешкото тяло, растежа на различни, не само УНГ, заболявания, но и патология на други органи, телесни системи, включително стресови ситуации и начин на живот, (включително лошите навици), непрекъснато допринасят за актуализирането на това Проблеми.
Ето какво препоръчва главният аудиолог на свободна практика на Министерството на здравеопазването на Обединеното кралство, канд. Медицински науки, заслужил лекар на Руската федерация, ръководител на Регионалния център аудиоология, слухови апарати и фониатрия на Ставрополския регион клинична болница Галина Кржечковская. „Необходимо е да се вземат предвид не само изброените по-горе фактори, но и повишена индивидуална чувствителност към различни звуци, шумове, вибрации. Само този фактор понякога може да доведе до ускорено загуба на слуха при повече от 30% от хората. Ушите ни са в състояние да възприемат флуктуации в диапазона от 12 до 22 000 Hz: до 500 Hz като „ниска честота“; от 500 до 3000 Hz – „средна честота“ и над 3000 Hz – „висока честота“. Но звуците, които не се чуват инфра и ултразвукът, също са опасни (човешкото им ухо не приема).
Някои честоти на инфразвука предизвикват страх, ужас и дори лудост. Нашето емоционално и често физическо състояние може смяна със силен вятър, буря, гръмотевична буря, проблясъци на слънце. Внезапен силен звук, шумът може рязко да наруши слуха, да намали производителността, докато време като постоянен шум на максимално допустимата сила при липса на др фактори могат да доведат до прогресивна загуба на слуха. Да, постоянно въздействието на домашния и индустриалния шум често се превръща в „мъчение за изслушване.“ Върху какви негативни фактори могат да се отразят нашия слух?
„На първо място, около 80% от оплакванията са свързани с вреден шум, идващи от различен транспорт; 10% от индустрията, а останалите шумове – от различни обществени места – барове, магазини. Всички на улицата може да чуе и едва тогава да види колата, от която се чуват звуци сила на звука не по-малко от 130 dB. И как се чувстват събудени през нощта шумно музика или рев на мощен мотоциклет, старци и деца ??? Шофьори на такива шоу коли за прилагане на Закона за тихата нощ дори не искат да знаят оправдавайки се с факта, че са меломани. Сигурен съм, че рано или късно ще го направят пациенти на аудиолог, а евентуално и на други специалисти, тъй като не помислете за състоянието на слуха си дори за следващите години и още повече за здравето на хората около тях? В дискотеките, в нощните заведения обемът звукът достига 120 dB или повече, което може да доведе до прогресивно загуба на слуха.
Трябва да се отбележи, че е удобно възприемане на устната реч е силата на звука 30-45 dB“. И може ли да се отдаде на неблагоприятни фактори в слуха ни използване на голям обем, когато гледате телевизия? „Разбира се можете да. И не само на слушателя, но и на околните. роднини, както и слушане на вашия плейър, особено в шума на улицата, транспорт… Европейските лекари обръщат внимание на опасността за слуха дълъг силен звук на плейърите, ако ги слушате по час на ден с усилване от 85 dB за 4-5 години. Това ще доведе до непоправимо намаляване изслушване. При спортуване във фитнес центрове, „здравни” зали, шум и музикалните звуци надвишават 90-100 dB, т.е. 40-50% надвишават максимума препоръчан от Световната здравна организация.
И влиянието на различни патологични състояния на тялото, за което споменато по-горе, също е достатъчно значимо? „Заплаха за увреждане на слуха, най-често слуховия нерв, е постоянно нарастване на съдовата патология, наранявания на главата и шията с различни прояви на остеохондроза, особено на цервикалната област гръбначния стълб. Продължително протичане на хипертония, вкл комбинация с диабет; многобройни стресови ситуации, често което води до внезапна загуба на слуха и понякога глухота. Трябва подчертайте още една от причините за появата на загуба на слуха и глухота – това е необмислено, неконтролирано и самостоятелно приложение на антибиотици, въпреки че някои от тях са ототоксични. В същото време загубата на слуха може възникват при обикновена настинка, заболявания на външното, средното ухо, наранявания на главата и шията.
В този случай има много въпроси относно превантивните мерки? Може ли да се предотврати загубата на слуха? Как да запазите слуха си? Отговор недвусмислено – просто е необходимо да се стремим към това! На първо място, имате нужда познайте и спазвайте следните прости превантивни мерки: – стойте далеч от усилватели на концерти, в клубове; в необходимостта от дълъг престой в шума в производствената среда