В края на октомври – началото на ноември много домакини започват кисело зеле. Освен това всяка домакиня има своя любима рецепта и време за приготвяне на вкусна витаминна закуска.
Дълги години киселото зеле се радва на заслужена любов сред хората. И не напразно! Дори малка част от здравословния продукт съдържа огромно количество ценни компоненти.
Киселото зеле е богато на витамини А, Е, С, К, РР, витамини от група В: В1, В2, В6, В5, В9, минерали – желязо, мед, манган, магнезий, калций, калий, натрий, цинк, флуор, фосфор, органични киселини, растителен протеин, пробиотични вещества, фибри.
В 100 г кисело зеле има само 19 kcal. За тези, които искат да свалят излишните килограми, киселото зеле е идеален вариант. Но зелето се цени не само заради диетичните си свойства. Редовната употреба на полезен продукт помага за нормализиране на работата на червата, премахва запека, укрепва имунната система, има благоприятен ефект върху зъбите и венците, понижава лошия холестерол в кръвта, укрепва кръвоносните съдове, подобрява работата на сърцето, повишава апетита и облекчава гаденето .
Всеки знае, че в пресните зеленчуци има повече хранителни вещества. При обработката на пресни продукти обикновено се губят част от ценните свойства. Зелето, напротив, в киселото зеле е много по-здравословно от прясното. В процеса на ферментация зеленчукът се обогатява с минерали и витамини, без да губи първоначалните си свойства.
Но не забравяйте за умереността. Колкото и здравословно да е киселото зеле, то съдържа сол. Особено зелевата саламура е богата на това вещество. Излишъкът от сол е нежелан за ставите, бъбреците. Затова киселото зеле се консумира в малки количества. Разядката се усвоява дълго време, след изяждането й остава чувството за ситост.
Продуктът насърчава разграждането на мастната тъкан, премахва токсините от червата и нормализира метаболитните процеси. Достатъчно е да изяждате 200 г здравословен продукт дневно, за да избегнете дефицита на витамини и минерали и да запазите силата и работоспособността.
Прясното зеле се превръща в кисело зеле под действието на млечнокиселите бактерии. Именно на тези бактерии киселото зеле дължи своите лечебни свойства. При навлизане в червата млечнокиселите бактерии бързо подобряват работата му, инхибират развитието и възпроизвеждането на патогенна флора. А за полезната микрофлора бактериите създават благоприятна среда. Следователно, при ежедневна употреба на кисело зеле, дисбиозата се оттегля, здравата чревна микрофлора се връща към нормалното си състояние и имунитетът се укрепва. В късна есен, зима и ранна пролет, в периода на грип и настинка, е препоръчително всеки ден в диетата да се включва здравословно ястие.
При хроничен гастрит, захарен диабет киселото зеле се препоръчва да се яде ежедневно 30 минути преди хранене, преди всяко хранене.
Туршията от зеле е полезна при запек, лош апетит, бавен стомах, атеросклероза. Но поради високото съдържание на сол и органични киселини се препоръчва да се консумират не повече от 200 г такава напитка на ден. И при високо налягане, гастрит с висока киселинност, панкреатит, исхемия, сокът ще трябва да бъде изоставен напълно.
Сокът от кисело зеле съдържа витамин U (S-метилметионин), който е необходим за навременното откриване и отстраняване на токсините от тялото, поддържане на нормално ниво на холестерол в кръвта и синтеза на витамин В4 (холин). Но най-важното свойство на витамин U е противоязвеният фактор. При липса на този витамин в организма има предразположение към поява на язва на стомаха и дванадесетопръстника.
Саламура от зеле се препоръчва да се пие с чернодробни заболявания. Но за това се отглежда с доматен сок в съотношение 1: 1. Пийте сместа три пъти на ден в продължение на поне 3 месеца.
Бременната туршия от зеле помага да се отървете от токсикозата. Но те го пият в много ограничени количества, за да избегнат подуване поради високото съдържание на сол.
Ако пиете саламура от зеле в системата половин час преди хранене, можете да се отървете от лямблиоза. Напитката ефективно премахва паразитите.
Има много рецепти за кисело зеле. Някои добавят повече сол, други добавят повече захар. Някои хора правят кисело зеле в собствен сок, други правят специална туршия, добавят червени боровинки, копър, кориандър и т.н.
Най-полезно е киселото зеле с ниско съдържание на сол и захар, ферментирало в собствен сок. Приготвянето на такова зеле отнема три дни. Зелето се оказва хрупкаво, умерено солено, перфектно съхранявано в хладилник през цялата зима: за 2 кг зеле – 1 морков, 45 г сол, 1 чаена лъжичка захар.
Сочно кисело зеле се получава от сплескани зелки. Изберете за ферментация не кръгли, а сплескани глави зеле.
Киселото зеле може да се яде като самостоятелно ястие. Добавете лук или зелен лук и растително масло към зелето – прекрасна подсилена салата е готова! Към тази салата можете да добавите и пресен копър и магданоз. Но това е по желание и според възможностите.
Киселото зеле се съчетава добре с месни ястия, картофи.
Киселото зеле се добавя към винегрети, пайове и пайове, с него се приготвя борш,зелева чорба
Полезен продукт не се препоръчва за тези, които имат повишена киселинност на стомашния сок, с бъбречна недостатъчност, заболявания на панкреаса, камъни в жлъчката. При хипертония можете да ядете кисело зеле, приготвено с минимално количество сол.